Stát a občanská společnost - partneři do krizové doby

Stát a občanská společnost - partneři do krizové doby

 

Mezinárodní konference STRATEGICKÁ PARTNERSTVÍ PRO BUDOVÁNÍ DEMOKRATICKÉ SPOLEČNOSTI V EVROPĚ se koná jako součást českého předsednictví EU pod záštitou ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka.

Datum konání: 17. a 18. října 2022

Místo: Hrzánský palác v Praze a on-line 

Vystoupí: zástupci institucí EU, vlády ČR, evropských asociací a platforem zastřešujících stovky neziskových organizací z ČR i ze zahraničí

Jakou roli mohou sehrát neziskové organizace v dobách, kdy se občané cítí bezradní tváří tvář aktuálním krizím a ohrožení jejich kumulativními dopady? To je tématem dvoudenní mezinárodní konference STRATEGICKÁ PARTNERSTVÍ PRO BUDOVÁNÍ DEMOKRATICKÉ SPOLEČNOSTI V EVROPĚ, která se ponese v duchu spolupráce mezi státem a neziskovými organizacemi.

“Na diskusních panelech se setkají politici a inovátoři působící v neziskových organizacích, kteří to s budováním strategického partnerství myslí opravdu vážně a nebojí se sdílet dobrou praxi i upozornit na to, kde lze systém zkvalitnit a přispět k upevnění demokracie v ČR i v Evropě”, zve na konferenci ředitel Glopolis, jedné z pořádajících organizací, Petr Lebeda,

Ruská válka na Ukrajině, uprchlické a migrační vlny do Evropy, růst cen energií a potravin, klimatická změna a politické návrhy na její řešení, pandemie covid-19, jsou aktuální události. Současně lze ve veřejném životě pozorovat i rostoucí podporu chování a jednání, která nepříznivě ovlivňují demokratické prostředí a rozbíjejí společenskou soudržnost, konkrétněji o tom budou hovořit pozvaní řečníci.

O vyhrocené situaci v Maďarsku a navrhovaném řešení na podporu příznivého evropského prostředí pro občanskou společnost promluví v úterý 18. října jedna z nejviditelnějších postav boje proti zneužívání moci vládou premiéra Viktora Orbána a dlouholetá ředitelka enviromentální nadace Ökotars Vera Mora. Nechá nahlédnout do probíhajících protestů v Maďarsku, jak se mobilizuje občanská společnost a jaká je spolupráce nevládních organizací také v souvislosti v projektem Reclaim Our Civil Space.

Komunikace neziskových organizací s vládou na Slovensku a zkušenosti s propojováním neziskového sektoru do strategické spolupráce popíše zmocněnec slovenské vlády pro rozvoj občanské společnosti Filip Vagač. 

O tom, jak se daří spolupráci nevládních organizací s vládami napříč Evropou, s důrazem na hrozící oklešťování demokracie promluví 18. října generální sekretářka celoevropské sítě nevládních organizací European Civic Forum Alexandrina Najmowicz.

Jakou roli hraje spolupráce s neziskovým sektorem pro Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV), který sdružuje velkou část zájmových skupin a ladí společná stanoviska ke konkrétním návrhům evropských politik? Prozradí prezident skupiny Různorodá Evropa EHSV Séamus Boland z Irska a člen Výboru EHSV Ionuț Sibian z Rumunska.

Praktické zkušenosti z vyjednávání mezi nevládními organizacemi a státem v Severním Irsku, např. při zapojení veřejnosti do změny irské ústavy zakotvující právo na potrat nasdílí v pondělí 17. října expert z Open Government Partnership Paul Braithwaite. Německou zkušenost ze spolupráce Národní sítě pro občanskou společnost se státem popíše Frank Heuberger.

Analýzu mapující spolupráci veřejné správy a nestátních neziskových organizací  jako podklad strategie do roku 2030 představí v pondělí 17. října výzkumná pracovnice a přednášející na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze Tereza Pospíšilová.

České zkušenosti z navazování spolupráce nevládních organizací různých zaměření zastřešených v síti NeoN se státními institucemi představí ředitel Glopolis, jedné z pořádajících organizací, Petr Lebeda.

Ke spolupráci politické reprezentace s občanskou společností v ČR se vyjádří místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová, místopředsedkyně zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Barbora Urbanová, členka Ústavně právního výboru a zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Eva Decroix a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Po oba dny bude jedním z moderátorů konference český protikorupční expert a aktivní zastánce občanské společnosti David Ondráčka

Dvoudenní konferenci STRATEGICKÁ PARTNERSTVÍ PRO BUDOVÁNÍ DEMOKRATICKÉ SPOLEČNOSTI V EVROPĚ pořádají organizace Glopolis za neformální síť sítí NeoN, Nadace Partnerství ve spolupráci s Úřadem vlády Oddělením sekretariátu Rady vlády pro nestátní neziskové organizace a Spiralis.

Konference se koná díky finanční podpoře, kterou poskytla organizace Civitates A Philanthropic Initiative for Democracy and Solidarity in Europe, a mezinárodního projektu "Reclaim Our Civil Space!", na který Island, Lichtenštejnsko a Norsko poskytly grant ve výši 1,8 milionu eur z Fondu EHP a Norska pro regionální spolupráci. 

Program a další informace ke konferenci naleznete na webu

#demokracieSpolu #democracyTogether 

·         V češtině zde: https://bit.ly/Strategickapartnerstvi

·         V angličtině zde: https://bit.ly/StrategicPartnershipWeb

·         Aktuální informace v události na Facebooku https://bit.ly/Aktualni_Info_FB 

Registrace na online přenos/ live stream https://bit.ly/registraceStrategickapartnerstvi

Kontakt pro média: Miriam Vránová, tel.: 730 517 835, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Profily pořádajících organizací 

Glopolis za neformální síť sítí NeoN - propojuje odlišné společenské skupiny, aby spolupracovaly pro demokracii a udržitelnost  https://glopolis.org/odolna-obcanska-spolecnost/ 

Nadace Partnerství je největší česká environmentální nadace s 30letou historií. Poskytuje granty pro komunity, pořádá osvětové kampaně ke změně klimatu jako je Strom roku nebo Adapetrra Awards a založila a rozvíjí vlastní uhlíkově neutrální vzdělávací centrum Otevřená zahrada. .   https://www.nadacepartnerstvi.cz/ 

Úřad vlády - Oddělení sekretariátu Rady vlády pro nestátní neziskové organizace je stálým poradním, iniciativním a koordinačním orgánem vlády České republiky v oblasti nestátních neziskových organizací https://www.vlada.cz/cz/ppov/rnno/zakladni-informace-767/ 

Spiralis prostřednictvím vzdělávání a poradenství kultivuje téměř 25 let občanskou společnost, přispívá k profesionalizaci neziskových organizací, zasazuje se o příznivé podmínky pro jejich činnost a podporuje rozvoj aktivních občanů. Vytváří příležitosti k propojování a ke spolupráci lidí napříč celou společností s cílem budovat svobodnou a demokratickou Českou republiku. https://www.spiralis-os.cz/

Reclaim Our Civic Space projekt na podporu aktivizace občanské společnosti v postkomunistických zemích https://civilspace.eu/cs/strategy